آدام اسمیت بیانگذار تئوری جدید اقتصادی

آدام اسمیت در سال ۱۷۲۳ در شهر کرکالدی اسکاتلند به دنیا آمد. تحصیلاتش را در دانشگاه اکسفورد گذراند و استاد فلسفه در دانشگاه گلاسکو بود.

او اولین کتاب خود به نام نظریه عواطف اخلاقی در سال ۱۷۵۹ نوشته است و دومین کتاب او که درسال ۱۹۷۶ نوشت به عنوان یک مرجع درباره علم اقتصاد و سیستماتیک قرار گرفت، ثروت ملل نام داشت. در واقع این کتاب نقطه آغازین مطالعات نوین درباره اقتصاد سیاسی بوده است.

نظریه اصلی کتاب ثروت ملل در ارتباط با هرج و مرج ظاهری بازار آزاد است که همان مکانیزم تنظیم کننده می باشد و به صورت خودکار،میزان و نوع کالایی که مورد نیاز جامعه است مشخص می کند وبه تولید آن می پردازند.

قسمتی از نظریه آدام اسمیت در مورد اعمال بازرگانی در کتابش این چنین است؛کسانی که در یک رشته بازرگانی خاص فعالیت دارند به ندرت با یکدیگر دیدار می کنند ولی همین دیدارها و گفتگوهای گاه گاه آنان جز توطئه علیه منافع عمومی و پیدا کردن راهی برای بالا بردن قیمت ها حاصلی ندارد.

تئوری های اقتصادی از زمان اسمیت پیشرفت زیادی کرده است و برخی از نظرات او کنار گذاشته شده است ولی واقعیت این است که او بنیان گذار و واضع اصلی تئوری اقتصادی به عنوان یک تفکر اصولی می باشد و به همین دلیل فرد بزرگی در تاریخ اندیشه بشری به شمار می رود.

#جان کنت گالبریت #دکتر _منوچهر _فرهنگ #بیل گیتس #آدام  اسمیت #دکتر_ شاپور_ زارعی #پروفسور محمد هاشم پسران #دکتر جواد صالحی #احمد سیف # پروفسور_ دکتر حسین _عبده تبریزی #مسعود _کارشناس #محسن بهمنی #کامران_ موید #فریدمن #مگ ویتمن

یک دیدگاه در “آدام اسمیت بیانگذار تئوری جدید اقتصادی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *