تعطیل شدن دولت آمریکا چه معنایی خواهد داشت؟

به نقل از عصر ایران ؛ تعطیلی دولت فدرال امر تازه ای نیست ولی امری که مورد توجه واقع شده ، شخصیت رئیس دولتی است که نشان داده تفاوت زیادی با روسای قبلی کاخ سفید دارد .

در نخستین سالگرد ریاست جمهوری دونالد ترامپ ، درهمین ایام بود که تعطیلی دولت آمریکا به خاطر اختلافات بین دو حزب اصلی بر سر بودجه اتفاق افتاد .امسال نیز به علت اختلاف بین دولت ترامپ و دموکرات های کنگره بر سر دیوار مکزیک بار دیگر دولت فدرال تعطیل شد . ترامپ تاکید کرد تا بودجه احداث دیوار تایید نگردد تعطیلی دولت همچنان ادامه خواهد داشت . در مقابل رئیس دموکرات مجلس نمایندگان هم گفته که بودجه ای نخواهد یافت .

تعطیلی دولت آمریکا این معنی را دارد که دولت فدرال ایالت متحده همه خدمات خود جز خدمات بخش های حیاتی را متوقف می کند و تا هنگامیکه توافقی صورت نگیرد این تعطیلی ادامه خواهد داشت .

در صورت تعطیلی دولت ، نهادها و ادارات به جز پلیس ، نیروی مسلح ، سازمان زندان ها ، مدیریت ترافیک هوایی ، خدمات پزشکی فدرال، آتش نشانی ، پست و سرویس ملی آب وهوا تعطیل خواهد بود .

البته ریشه این اتفاقات اغلب سیاسی بوده و به جناحی بین دولت مستقر و اکثریت حاکم بر نهادهای قانون گذاری برمیگردد . در اغلب اوقات تعطیلی اجباری دولت در آمریکا به این خاطر است که حزب مخالف در کنگره اکثریت و یا اقلیتی قوی دارد و می خواهد در جهت گرفتن امتیازات مختلف از دولت از آن استفاده کند .

اکتبر ۲۰۱۳،سومین دوره طولانی تعطیلی اجباری دولت فدرال در تاریخ ۴ دهه گذشته این کشوربوده است .

طولانی ترین تعطیلی دولت ، دوره بیل کلینتون در فاصله سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ به مدت ۲۱ روز بود و قبل از آن در دوره کارتر در سال ۱۹۷۸ دولت به مدت ۱۸ روز تعطیل بود .

#پروفسوردکترشاپورزارعی#پروفسور دکتر شاپور زارعی#همراه اول #ترامپ#قیمت دلار # گرانی بنزین #رکود مسکن # سهام عدالت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *