تفاوت دودیدگاه در بخش خصوصی و دولتی در حوزه اقتصاد

به نقل از اقتصاد آنلاین،فعالان اقتصادی انتظاربهبود اوضاع کسب و کار را ازدولت دارند و دولت نیز آمادگی خود را برای بهبود وضعیت اعلام کرده است .

فعالان اقتصادی انتظار دارند تا دولت در بهبود فضای کسب وکار و ثبات قراردادها و رعایت قواعد و قوانین اقتصادی و تعامل مناسب با جهان و اصلاح مولفه های اقتصاد کلان از جمله نرخ ارز،بهره بانکی،تعرفه و …. را دارند ، بسته پیشنهادی دولت در مقابل بخش خصوصی ، انواع حمایت های مستقیم از تولید و صنعت است .

وام های یارانه ای ، ارائه تسهیلات کم بهره و محدودیت های وارداتی و صعود دیوارهای تعرفه ای و یارانه های انرژی و غیره ، همگی نتیجه ای جز گسترش بخش دولتی و تضعیف بخش خصوصی مولد واقعی و رانتجویی و فساد مالی و ناکارایی در اقتصاد توسعه نامتوازن و ائتلاف منابع دولتی و بانکی در برنداشته است .

پول باشی ، میانه ای با ارتقا بنگاه های تولیدی و صنعتی نداشته و مورد تایید فعالان اقتصادی بخش خصوصی نیست. در واقع توقع بخش خصوصی از دولت این است که یک فعال اقتصادی بتواند در مدت کوتاهی مجوزهای لازم برای ایجاد و راه اندازی یک واحد صنعتی را کسب و یا بدون دخالت اختلال زای دولت فعالیت تولیدی وصادراتی و فروش محصولات را سامان دهند .

البته دراین میان هستند کسانی که شیوه یارانه ای دولت را می پسندند و از همین فرصت های رانتی پا به عرصه کار و فعالیت مولد می گذارند ، اینان به بهانه “برهه حساس و وضعیت ویژه “در برروی راه و روش صحیح اقتصادی می بندند و رویه موسوم پول پاشی را دنبال می کنند .

تجارت جهانی نشان داده که همین برهه های حساس بهترین زمان برای اصلاحات اقتصادی و توقف سیاست های غلط است .

اکنون به نظر می رسد دولت به جای تجویز مسکن های موقتی و توزیع انواع رانت ها و ایجاد ستادها برای حمایت از تولید کافی است چند قلم از توصیه های بخش خصوصی ، همچون تعامل مناسب با جهان و کاهش تصدی گری ها و دخالت های دولتی و تک نرخی کردن ارز را جدی بگیرد وشرایط سخت و برهه حساس را سکویی برای تحول ساختار اقتصاد قراردهد .

#پروفسوردکترشاپورزارعی#پروفسور دکتر شاپور زارعی # ترامپ # قیمت دلار#گرانی مسکن # سهام عدالت #همراه اول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *