دغدغه اصلی پایتخت نشینان

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد کد خبر ۳۴۹۲۲۱۷ ؛ براساس نظر سنجی های صورت گرفته تورم و گرانی کالا مهمترین دغدغه تهرانی است ، ۶۷% پاتخت نشینان مشکلاتی نظیر تورم ، درآمد پایین ، هزینه مسکن و شوک های ارزی را دغدغه اصلی خود  معرفی کرده اند .

در نظر سنجی صورت گرفته توسط سازمان آمار،در بخش نخست مهمترین نگرانی روز پاتخت نشینان رتبه اول متعلق به مشکلات اقتصادی و مشکلات مربوط به شهر و زندگی شهری و در رتبه دوم چالش های مربوط به حوزه سیاسی ، فرهنگی بوده است . مردم شرکت کننده مهمترین نگرانی را موضوع تورم و گرانی معرفی کرده اند و سایر پارامتر های اقتصادی شامل وضعیت بد اقتصادی ، بیکاری و اشتغال کم ، نوسانات ارزی و قیمت ، مشکلات مالی و بی پولی و کم درآمدی ، معیشت ، مسکن ، اجاره بها ، کاهش ارزش پول ملی و کمبود کالا بوده است .

از میان مشکلاتی که مردم در نظر سنجی به آنها اشاره کرده اند آلودگی هوا و ترافیک دارای بالاترین رتبه از چالش های شهری است.

اکثر مردم بر این باورند که مشکلاتشان افزایش خواهدیافت و امیدی به بهبود وضعیت ندارند . یکی از جامعه شناسان شهری در بررسی نتایج به دست آمده از این نظر سنجی ها عنوان کرد ، دو فاکتور اصلی شامل شرایط عمومی جامعه و تغییرات پی در پی در شهرداری تهران بر نتایج این نظر سنجی اثر گذار بوده و شرایط عمومی جامعه به دلیل نوسانات اقتصادی منجر به ایجاد بدبینی نسبت به تمامی مسائل مربوط به آینده شده است .

کوچک شدن سفره مردم در این شرایط اقتصادی و کاهش سرمایه اجتماعی می تواند منجر به شکل گیری تصویر منفی از آینده در ذهن مردم شده باشد . مدیریت شهری دو رکن اصلی شامل شهر و شهرداری دارد ولی حقیقت این است که مدیریت شهری از سه رکن اصلی شهردار ، شهرداری و شورای شهر تشکیل شده است .

شهردار از این جهت اهمیت دارد که میزان شناخت شهروندان از وی منجر به شکل گیری تصویر کلی از مدیریت شهری در ذهن آنها خواهد شد.

#دکترمنوچهر فرهنگ # آدام اسمیت # دکتر اکبر کمیجانی #  دکتر شاپور زارعی # پروفسور محمد هاشم پسران # پروفسور محسن بهمنی  # دکتر جواد صالحی # دکتر اسفندیار معصومی # مسعود کارشناس # هوشنگ امیر احمدی #سهراب بهداد # احمد سیف # هادی صالحی #  پروفسور دکتر حسین عبده تبریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *