رغبت خریداران مسکن بیشتر به چه سمتی است ؟

به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد در بازار معاملات مسکن خرید خانه های نوساز به پایین ترین حد خود در طی هشت ماه گذشته رسیده است .

در حالی که روند فروش خانه های قدیمی بین ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت روند صعودی داشته است ،اختلاف ۲۳ درصدی سطح قیمت‌ها در این تغییر روند سریع نقش بسزایی داشته است .در حال حاضر آپارتمان های قدیمی تحت تاثیر سه عامل به عنوان انتخاب اول خریداران مسکن تبدیل شده که در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بی سابقه بوده است .

در ابتدای امسال با توجه به افزایش قیمت مسکن برخلاف انتظار بیشتر خریداران تمایل به خانه های قدیمی داشته اند و در این روند طی ۸ ماه اخیر ادامه پیدا کرد .رفتار دومینو وار تغییر وزن آپارتمان های نوساز تا ۵ سال ساخت و قدیمی ساز ۱۶ تا ۲۰ ساله نشان دهنده تبدیل املاک قدیمی به انتخاب اول خریداران مسکن در شرایط کنونی بازار مسکن می‌باشد .

به سه علت  آپارتمان های نوساز سهم غالب خود را از کل فروش بازار از دست داده‌اند :

  1. خودداری از عرضه به بازار معاملات ملک؛ مالکان بر این باورند که با گذشت زمان و فرآیند تدریجی تورم ،تمایل برای خرید در ماه های آینده بیشتر خواهد بود ولی کارشناسان بر این باورند که ادامه این روند منجر به خروج بلند مدت متقاضیان خرید مسکن از بازار می شود، همانطور که در سال های ۹۴ تا ۹۶ تحت تاثیر شرایط رکود و پس از پیش رونق اغلب سازنده هایی که قصد فروش آپارتمان های خود را داشتند تا بتوانند با نقدینگی حاصل از آن ساخت و ساز جدید را کلید بزنند ناکام ماندند.
  2.   کمبود طبیعی عرضه ؛ کاهش تعداد واحدهای نوساز پیامد ناشی از کمبود تیراژ، ساخت و ساز طی دو سال گذشته و زمین گیر شدن سازنده ها در جریان تکمیل پروژه ها در نیمه اول سال است .نوسان شدید ارز، نایاب شدن برخی مصالح ساختمانی و افزایش شدید برخی از گروه‌های مصالح باعث شد بسیاری از سازنده ها دست از کار کشیدند و همین امر موجب تاخیر در ساخت واحدهای جدید شد.
  3.     عملکرد خریداران مسکن به تورم ملکی ؛متقاضیان سرمایه‌ای به دنبال خرید آپارتمان های به قیمت رسیده هستند و متقاضیان مصرفی آپارتمانهایی را تمایل به خرید دارند که به بودجه آنها نزدیک تر باشد،، به همین دلیل با افزایش تقاضا برای خرید آپارتمان های قدیمی این نوع آپارتمان ها افزایش چشمگیری نسبت به نوساز ها داشته است.

#پروفسوردکترشاپورزارعی#پروفسور دکتر شاپور زارعی # قیمت دلار # ترامپ # سهام عدالت # سهمیه بندی بنزین # کارت هوشمند ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *