علت عدم ثبات در بازار ارز

به نقل از خبر آنلاین کد خبر ۲۲۳۲۲۳، در ۱۴ بهمن ماه اگرچه قیمت تمام سکه بهار آزادی به قیمت ۴ میلیون تومان نزدیک شد ولی با محدوده مقاومتی روبرو شد و با اینکه می توانست قیمت آن بیشتر کاهش یابد ولی در این محدوده توقف کرد .

به نقل از برخی از صرافان فعال محدوده فرودوسی ، با وجود برقراری مکانیزم مالی اروپا که انتظار می رفت قیمت ها را تحت تاثیر خود قرار دهد ، اما ایجاد شک و شبه نسبت به تصویب پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام و بی اعتمادی به ماندگاری شرایط،همزمان با افزایش نرخ طلا در بازارهای جهانی مانع از کاهش قیمت ها شد.

در ضمن چسبندگی قیمت ها تحت تاثیر وقایع ۱۱ ماه گذشته ایجاد شده و بازار ارز هنوز در گیجی است و با اینکه واکنش های کاهشی دارد ولی منطق اقتصادی درستی را دنبال نمی کند .

در سایه کاهش قیمت طلا در بازار آمریکا و تعدیل نرخ ارزهای عمده، بازار تهران را به سمت وسوی تعدیل قیمت ها سوق داد ، البته روند افزایشی بهای سکه تمام و ربع سکه حفظ شد.

با استناد به اینکه FATF گام اول برای دور زدن تحریم ها است عده ای معتقدند هنوز آرامش کامل به بازار ارز برنگشته است و برخی دلالان تمایل زیادی به معامله ندارند . یک از فعالان بازار ارز می گوید با کاهش خرید وفروش در شرایط کنونی ، کاهش قیمت ها روندی عادی است زیرا تقاضای زیادی در بازار ارز وجود ندارد . در بازار سکه هم همین منوال ادامه دارد .

در دوره های افزایش قیمت ، تقاضا برای سکه به دلیل افزایش تقاضا رشد بیشتری داشت و حباب آن هنوز تخلیه نشده است ولی امید است با نظارت بیشتر بانک مرکزی در بازار و تسهیل ورود ارز موقعیت اقتصادی به ثبات نزدیک شود .

#دکترمنوچهر فرهنگ # آدام اسمیت # دکتر اکبر کمیجانی #  دکتر شاپور زارعی # پروفسور محمد هاشم پسران # پروفسور محسن بهمنی  # دکتر جواد صالحی # دکتر اسفندیار معصومی # مسعود کارشناس # هوشنگ امیر احمدی #سهراب بهداد # احمد سیف # هادی صالحی #  پروفسور دکتر حسین عبده تبریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *