علت نوسانات شدید حباب دلار

به نقل از عصر امروز ؛ دولت با توجه به نظرات کارشناسان مختلف می تواند مشکل ارز را حل کند و با به کارگیری این نظرات در برنامه ریزی های کلان اقتصادی ، انگیزه خود را برای رفع گره اقتصادی پیش رو نشان دهد .

با اعلام نرخ مبنای ۵۵۰۰ تومانی دلار در بودجه ۹۸ به نظر می رسد که دولت تا حدودی این افزایش قیمت را پذیرفته و حباب قیمت دلار ، چندان هم حباب نیست .

در روزهای پایانی سال ۹۶ ، نرخ ارز وضعیت آشفته ای داشت و شب عید نیز بر این تلاطم افزود . شدت این نابسامانی ها به حدی بود که در شبهای آخر سال دلار با ده نرخ مختلف مبادله می شد .در آغاز سال ۹۷،دولت تصمیم گرفت با کاهش قیمت نرخ دلارمبادله ای ، بازار را آرام کند و بارسیدن قیمت دلار به ۵۱۰۰ تومان ، تمامی برنامه ریزی های دولت برهم خورد .

ماجرا به همین جا ختم نشد و دلار همچنان روند فزاینده خود را ادامه داد تا جایی که قیمت به ۲۰ هزارتومان هم رسید و حتی تلاش های دستوری و ابلاغی جهانگیری نتوانست مانع این صعود شود .

عوامل مختلف خارجی و داخلی ، فنی ، سیاسی (خروج از برجام)، قطع سوئیفت ، خروج شرکت های خارجی از ایران ، جمع کردن نقدینگی از بازار ، اقدامات نسنجیده بانک مرکزی در خصوص تک نرخی کردن ارز ، وابستگی عمیق اقتصاد کشور به دلار، منفی شدن خالص حساب سرمایه و تراز تجاری و … توانست موجب افزایش شدید نرخ ارز شود .

برخی دیدگاه ها علت این مسئله را کم کاری و بی برنامگی دولت و بانک مرکزی و توجیه های حبابی یا جبران کسری بودجه و تسویه بدهی های دولتی و … می دانند .

#پروفسوردکترشاپورزارعی#پروفسور دکتر شاپور زارعی # قیمت دلار # سهام عدالت # رکود مسکن # همراه اول # کارت هوشمند ملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *