مشکلات پیشروی زوج های جوان برای ازدواج

به نقل از فرارو کد خبر ۳۸۹۳۲۳؛ بانک مرکزی براساس گزارش های رسمی اعلام کرد با توجه به اوضاع اقتصادی این روزها باید دست به عصا برای ازدواج حرکت کرد . با وجود چانه زنی نمایندگان مجلس و دولت برای تغییر رقم وام ازدواج ، هنوز دست اندازهای زیادی در برابر زوج های جوان وجود دارد .

از یک سو قیمت مسکن و اجاره بها و از سوی دیگر حال و روز بازار لوازم خانگی به مسئله دامن زده است . رقم وام قرض الحسنه برای هریک از زوجین ۱۵ میلیون تومان است ولی رقم چندان کارآمد نخواهد بود . البته اگر اوضاع مانند چند سال گذشته باشد ، رقم وام ازدواج در سال آینده تغییر خواهد کرد .

دو سال پیش در اثر همین فشار ، مقدار وام از ۵ میلیون تومان به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت ، حتی طرحی برای ۳۰ میلیون تومانی شدن وام ازدواج برای هر نفر طرح شده و اگر زوج ها پولشان را روی هم بگذارند می توانند بخش اعظم سپرده مورد نیاز در صندوق تسهیلات مسکن را فراهم کنند .

در اثر نوسانات نرخ ارز از ابتدای امسال اجناس ایرانی ۴۰ تا ۶۰ درصد و اجناس خارجی ۱۰۰ درصد رشد داشته اند. فروشندگان می گویند برای تکمیل جهزیه پارسال ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان پول لازم بود که این رقم در امسال بالای ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان شده است . در این بازار علاوه بر خریداران ، فروشندگان نیز ضرر خواهند کرد ، زیرا هنگامیکه قدرت خرید پایین باشد ، کسی خریدار اجناس نخواهدبود بنابراین فروشنده عاقل و تولید کننده داخلی در حال حاضر باید روی برنامه وسیاست فروش اقساطی کار کنند .

در اوایل دی ماه وزیر راه و مسکن صراحتا احتمال افزایش وام مسکن را رد کرد ، زیرا افرایش وام اثرات مخرب بیشتری نسبت به اثرات مثبتش دارد . سقف وام مسکن می تواند بودجه مورد نیاز یک خانه ۱۷ متری در تهران را فراهم کند بنابراین زوج های جوان برای خرید یک خانه ۵۰ متری تقریبا ۵۰۰ میلیون تومان بودجه لازم دارند که تسهیلات مسکن تنها ۳۵% از هزینه این خانه را تکمیل میکند .

در آخرین جهش قیمت ها در سال ۹۷ ، قیمت مسکن ۶۰ درصد رشد کرده و اجاره بها حدود ۲۷ % رشد داشته است .برنامه پنج وجهی برای شارژ مالی ۱۰ میلیارد تومانی بخش مسکن وجود دارد . برنامه ای برای حمایت از دوسمت عرضه و تقاضای مسکن و تکمیل و اتمام طرح مسکن مهر ، ساخت ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده شهرهای جدید و شهرهای کوچک و هم چنین تجهیز صندوق پس انداز مسکن خانه اولی ، اگر این برنامه های عملی شود اوضاع تا حدی بهتر خواهد شد .

#دکترمنوچهر فرهنگ # آدام اسمیت # دکتر اکبر کمیجانی #  دکتر شاپور زارعی # پروفسور محمد هاشم پسران # پروفسور محسن بهمنی  # دکتر جواد صالحی # دکتر اسفندیار معصومی # مسعود کارشناس # هوشنگ امیر احمدی #سهراب بهداد # احمد سیف # هادی صالحی #  پروفسور دکتر حسین عبده تبریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *