میزان خط فقر در خانواده شما

به نقل از فرارو کد خبر ۳۸۸۲۷۰؛ خط فقر یک اصطلاح کاملا علمی است و به سادگی نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد ، اینکه تا این کلمه به گوشمان می خورد فوری حساب دخل و خرجمان را محاسبه می کنیم و بعد نگران می شویم مبادا از قافله عقب بمانیم .

براساس گزارش بانک مرکزی هزینه سالانه یک خانواده یک نفره در سال گذشته ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود و حال اگر این رقم با تورم ۳۴% امسال جمع کنیم و تعداد ماه های سال تقسیم کنیم هزینه ماهانه یک خانواده یک نفره ۳ میلیون تومان در حال حاضر خواهد بود .

برای خانواده های دو نفره این رقم ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است ، خانواده های سه نفره ماهانه حدود ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان هزینه دارند و این رقم به ترتیب برای خانوارهای ۴ نفره ، ۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان ، خانواده های ۵ نفره حدود ۵ میلیون است . هزینه خانواده های شش نفره و بیشتر کمتر خواهد بود .

نوع خانه ای که در آن زندگی می کنیم تاثیر زیادی در میزان هزینه زندگی دارد . باور بر آن است که هنگامیکه در خانه اجاره ای زندگی می کنید هزینه زندگی بالاتری دارید ولی براساس گزارش بانک مرکزی این روند برعکس است .

در سال ۹۶ مالک نشین ها حدود ۴۶ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پول خرج کرده اند یعنی ماهانه حدود ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان هزینه داشته اند در حالیکه اجاره نشین ها هزینه کمتری دارند و علت آن شاید این باشد که خانواده های اجاره نشین عموما بیش از یک شغل دارند و براساس گزارش بانک مرکزی میزان هزینه ماهانه خانواده های اجاره نشین ۳ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان بوده است .

در خانواده هایی که ۳ نفر یا بیشتر کار می کنند و ۵ نفره هستند حدود ۳% خانواده های کشور را تشکیل می دهند ، هزینه ماهانه این خانواده ها حدود ۶ میلیون است .

خانواده هایی که ۲ نفر شاغل دارند ماهانه ۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان هزینه دارند و خانواده هایی که یک نفر در آنها شاغل هستند و بیشترین سهم را در میان خانواده های ایرانی دارند حدود ۴ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان ماهانه هزینه می کنند .

#دکترمنوچهر فرهنگ # آدام اسمیت # دکتر اکبر کمیجانی #  دکتر شاپور زارعی # پروفسور محمد هاشم پسران # پروفسور محسن بهمنی  # دکتر جواد صالحی # دکتر اسفندیار معصومی # مسعود کارشناس # هوشنگ امیر احمدی #سهراب بهداد # احمد سیف # هادی صالحی #  پروفسور دکتر حسین عبده تبریزی

4 دیدگاه در “میزان خط فقر در خانواده شما”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *