میزان سبد معیشتی کارگران چقدر است ؟

به گزارش اقتصاد گران کد خبر ۱۳۰۷۵۹ ؛ تحلیل ها و گزارش ها حاکی از آن است برای تامین حداقل نیازهای یک خانواده ۵/۴ میلیون تومان پول لازم است ، شاید این رقم دست بالا باشد ولی شورای عالی تاکید کرد که با تورم ۳۰ % حداقل هزینه ها در آغاز سال ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است و با احتساب افزایش ۲۵% حداقل دستمزد، شکاف این دو در آغاز سال ۹۸ ، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است .

حداقل دستمزد در سال ۱۳۹۸ طبق گزارشات جلسات شورای عالی کار با توجه به افزایش نرخ تورم و متعاقب آن هزینه های زندگی درسال جاری انتظارات از دولت را بالا برده است . کارگران به افزایش دستمزد برای عقب ماندگی امسال تاکید دارند و از سوی دیگر کارفرمایان به مشکلاتی دچار شده اند و خواهان افزایش کمتر حداقل دستمزد در کشور هستند .

هزینه ماهانه سبد معیشت کارگران ۵ میلیون تومان است که این در واقع هزینه زندگی یک خانواده ۴ نفره در ماه است . حقوق یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومانی که در سال گذشته در شورای عالی تصویب شد نمی تواند هزینه ۵ میلیونی معیشت کارگران را تامین کند و اگر این روند بهبود نیابد بسیاری از خانوارها از زیر خط فقر هم پایین تر خواهند رفت .

براساس ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران باید با توجه به نرخ تورم اعلامی و رقم سبد معیشت خانوار تعیین شود از این رو انتظارها بر آن است شورای عالی کار واقع بینانه برای دستمزد کارگران تصمیم بگیرد.

بند ب ماده ۴۱ قانون کار ، تعیین حداقل دستمزد فرد باید براساس تامین حداقل های زندگی یک خانواده منوط شود که از زمان تصویب این قانون مورد بی توجهی قرار گرفته است . مرکز پژوهش های مجلس و صندوق بین المللی پول تورم امسال را ۳۰ % اعلام کرده اند و باید قدرت خرید کارگران ۲۵% افزایش یابد .

حداقل هزینه های زندگی ۹۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داشت و افزایش مزد ۲۷۵ هزار تومان است ، در واقع فاصله مزد و معیشت در سال آینده نسبت به امسال ۶۷۵ هزار تومان افزایش می یابد ، در حالیکه هزینه های حداقلی زندگی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خواهد شد و حداقل دستمزد نهایتا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود .

#دکترمنوچهر فرهنگ # آدام اسمیت # دکتر اکبر کمیجانی #  دکتر شاپور زارعی # پروفسور محمد هاشم پسران # پروفسور محسن بهمنی  # دکتر جواد صالحی # دکتر اسفندیار معصومی # مسعود کارشناس # هوشنگ امیر احمدی #سهراب بهداد # احمد سیف # هادی صالحی #  پروفسور دکتر حسین عبده تبریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *